Trender i salget av grasfrø

Klimaendringer med lengre vekstsesong, men også mer ustabile værforhold, byr på både muligheter og utfordringer i grasdyrkinga. Dette sammen med ønsker om å optimalisere grasdyrkinga ut fra behovene i fjøset og slåttestrategi påvirker valget av grasfrø.

Buskap har tatt en prat med tre aktører om hvilke trender de opplever i dette markedet.Les intervjuene fra Buskap 7/2024 HER

Siste nytt

Ammekubesetningar har også suksess med SenseHub

Bilde …

Med aktivitetsmålar tok Ole A Lerfald steget frå bruk av eigen okse til i hovudsak inseminering.

Valgte nytt fjøs framfor påbygg

Bilde …

Planen var å bygge om båsfjøset og skjøte på med et nybygg. Da prisforskjellen viste seg å være overraskende liten var ikke valget om å bygge alt nytt så vanskelig.Ingress

Enkelt om avl i Genopodden

Bilde …

I denne episoden går vi rett på sak og forklarer avl på en måte som gir mening i fjøset. Genopodden har med seg avlsrådgiver Svein-Egil Skartveit i studio.

Avlsverdisikkerhet og avlsframgang

Bilde …

Sammenligning avkomsgranskning og genomisk seleksjon.

Utprøving av biokull tilsatt i melk til kalv

Bilde …

Ni besetninger med ulike fôringsopplegg har vært med i prosjektet som har vart i fire måneder. Totalt ca. 150 kalver vært med i utprøvinga.